Techniki negocjacji

Techniki negocjacji   ( techniki negocjacyjne )

Techniki negocjacji (negocjacyjne) to sposoby i metody stawiania oczekiwań, otwierania i zamykania negocjacji, targowania się, czynienia ustępstw oraz przekonywania kogoś do ustępowania, czyli wywierania wpływu, perswazji, a także niekiedy manipulacji.

Techniki negocjacyjne możemy, dla danego procesu negocjacji, wcześniej zaplanować i ułożyć je w taktykę. Jednakże, pomimo perfekcyjnego zaplanowania procesu negocjacji i przygotowania się z konkretnych technik, nigdy nie wiesz jak naprawdę się potoczą dane negocjacje i kiedy jaka technika będzie miała szansę dać Ci przewagę. Dlatego powinieneś dobrze znać możliwie jak najwięcej technik, by w porę zorientować się, że druga strona negocjacji zaczyna stosować wobec Ciebie jakieś swoje techniki, i aby umieć na nie odpowiednio zareagować.

Niektórzy nazywają techniki negocjacyjne także taktykami. Ja jestem ostrożny w nazywaniu ich taktykami, gdyż taktyka to nie trik, unik czy inne szybkie i spontaniczne zachowanie, tylko działanie wcześniej zaplanowane, ułożone w logiczną całość. Owszem, niektóre skomplikowane techniki, wymagające wręcz rozegrania sceny niczym w teatrze (dobry i zły policjant), same w sobie noszą znamiona taktyk i będą nimi, ale pod warunkiem, że zostaną w pełni zrealizowane, a nie, gdy wybierzesz sobie jedynie jakiś mały ich fragment do zastosowania.

Nikt chyba jeszcze nigdy nie ogłosił oficjalnej liczby zdefiniowanych technik negocjacyjnych, ale gdyby zebrać techniki z różnych zakątków świata, różnych dziedzin, we wszystkich ich wersjach, to pewnie uzbierałoby się ich kilkaset. Literatura oraz źródła elektroniczne opisują zazwyczaj po kilka czy kilkanaście najbardziej popularnych i najłatwiej rozpoznawalnych podczas negocjacji metod (technik).

Bądź ostrożny ze stosowaniem tych najpopularniejszych – skoro dana technika jest popularna, to ta druga strona także może ją znać i łatwo rozpoznać – zwłaszcza, że zdemaskowanie Twojej techniki przez drugą stronę może podważyć Twój autorytet i siłę negocjacyjną. Dobrze więc poznaj większą liczbę technik zanim zaczniesz je skutecznie stosować do przekonywania ludzi do swoich argumentów.

Pamiętaj, że sama znajomość technik negocjacji, ich poprawne stosowanie oraz umiejętność bronienia się przed nimi – te trzy rzeczy szczegółowo opisuję dla każdej z wymienionych w mojej książce technik – nie zapewni Ci najlepszych możliwych wyników w negocjacjach.

 

Zanim przejdziesz do stosowania technik podczas negocjowania, poznaj, przemyśl i zastosuj najważniejsze elementy każdych negocjacji czyli: cel, strategię i taktykę.

 

Techniki negocjacji, które znajdziesz na blogu:

  

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz