Techniki negocjacji – LEPSZA OFERTA

Lepsza oferta
Facebooktwitterpinterestmail

Lepsza oferta

Technika Lepsza oferta swą skuteczność zawdzięcza wywieraniu pewnego rodzaju presji na kontrahencie. Presja ta polega na tym, że oznajmiając drugiej stronie, że dostałeś od kogoś innego lepszą ofertę i oczekujesz, że Twój rozmówca, jeśli chce pozostać w grze, musi skorygować swoją ofertę tak, by była konkurencyjna.

 

Jak stosować?

Po pierwsze, kiedy stosować?

Techniki tej możesz używać już od samego początku negocjacji, a nawet wcześniej, czyli na etapie procesu ofertowego. Prosząc kontrahenta o ofertę, możesz mu już na wstępie powiedzieć, lub napisać w treści zapytania ofertowego, że zbierasz takie oferty od kilku oferentów o podobnym profilu działalności. Zasugerujesz w ten sposób, że jest prawdopodobieństwo, iż dostaniesz lepszą ofertę od kogoś innego.

Kupując coś od prywatnego sprzedawcy, np. używany samochód, możesz podkreślać, że porównujesz kilka ofert, które są bardziej atrakcyjne.

W momencie, gdy otrzymałeś ofertę, lub gdy kontrahent zrobił jakieś ustępstwo, wtedy powinieneś zdecydowanie zakomunikować, że dostałeś od kogoś innego lepszą ofertę. Powinieneś nawet powiedzieć o ile lepszą, choć, jeśli z jakichś przyczyn (np. etycznych) nie możesz zdradzić szczegółów, to powiedz, jaka ma być oferta którą właśnie negocjujesz, by stała się ofertą konkurencyjną.

To jest dobra okazja do całkiem bezpiecznego blefu. Możesz przecież powiedzieć na wyrost o ile lepszą ofertę dostałeś, a nawet blefem może być samo oświadczenie, że w ogóle masz lepszą ofertę.

Innym sposobem użycia tej techniki, może być pokazanie oferty od konkurencji. Możesz wtedy zasłonić nazwę tego konkurenta, jeśli jest to uzasadnione (zazwyczaj powinieneś to zrobić). Możesz posunąć się dalej i nieco zablefować, mówiąc, że dostałeś lepszą ofertę o x% od tej właśnie dyskutowanej. Dla wzmocnienia efektu (zbudowania większej siły negocjacyjnej) zaprezentuj tą konkurencyjną ofertę w formie wydrukowanej, lub w postaci wydrukowanego porównania ofert. Więcej o zwiększaniu swojej siły i przewagi w negocjacjach przeczytasz tutaj.

Blefując, bądź jednak czujny i ostrożny – nigdy nie blefuj, jeśli druga strona ma choć cień szansy na zweryfikowanie tego co twierdzisz, bo jeśli ktoś Ci udowodni, że oszukujesz, to Twoja pozycja w negocjacjach mocno osłabnie i może nie dojść do porozumienia.

 

Jak reagować?

No właśnie, jak, Twoim zdaniem, należy reagować, by się obronić przed taką techniką? Podziel się proszę poniżej zostawiając odpowiedni komentarz pod tym wpisem.

Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się co ja o tym sądzę, to zajrzyj do aktualnej wersji darmowego e-booka, w którym to opisuję.

 

 

Przejdź do PEŁNEJ LISTY TECHNIK NEGOCJACYJNYCH

 


 

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU 2
komentarze

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *