Techniki negocjacji – WYCIEK INFORMACJI

Facebooktwitterpinterestmail

Techniki negocjacji – WYCIEK INFORMACJI

 

Dokładnie rzecz ujmując, ta technika powinna nazywać się: WYCIEK FAŁSZYWEJ INFORMACJI, a sama technika to trik negocjacyjny, noszący znamiona blefu, a nawet manipulacji.

UWAGA! Jest to technika nieetyczna i używając jej, ryzykujesz, że gdy zostaniesz zdemaskowany, to porozumienie oraz ewentualna dalsza współpraca z tym kontrahentem mogą okazać się nieosiągalne.

 

Charakterystyka i stosowanie techniki WYCIEK INFORMACJI

Technika ta polega na tym, że pozwalasz na to, by druga strona poznała jakąś Twoją sekretną informację, która jest bardzo ważna dla procesu negocjacji. Twój oponent ma być przekonany, że sprytnie lub przez Twoją nieuwagę wszedł w posiadanie bardzo istotnej informacji, ale tak naprawdę, to robisz to z premedytacją, w zaplanowany wcześniej sposób, a informacja którą w sposób dyskretny ujawniasz jest fałszywa i cała ta sytuacja działa na Twoją korzyść.

Innymi słowy, pozwalasz by doszło do wycieku informacji, która wprowadzi w błąd Twojego oponenta, a więc:

  • Pozwól, by druga strona podsłuchała jak rozmawiasz z kimś o swoich fałszywych potrzebach, oczekiwaniach lub planach
  • Wyjdź z pokoju pozostawiając na stole jakieś dokumenty zawierające fałszywe informacje, tak by druga strona mogła je przeczytać
  • Niech coś Ci się „wypsnie” z ust podczas rozmowy
  • Niech   ktoś z Twojego zespołu negocjacyjnego odegra osobę przychylną drugiej stronie, która, pod pozorem ułatwienia procesu negocjacji, lub pod pozorem sympatyzowania z drugą stroną wyjawi jej jakiś sekret

 

Działanie techniki WYCIEK INFORMACJI

Kiedy ktoś „przechwyci” sekretną informację to ogarnie go podniecenie i ekscytacja, ponieważ ta osoba będzie przekonana, że osiąga nad Tobą przewagę. Co więcej, informacja uzyskana w dyskretny, niejawny sposób będzie dla niej bardziej przekonywująca i prawdziwa, niż wtedy, gdyby zdobyła ją w sposób jawny.

Dobrze przygotowana fałszywa informacja oraz dobra aranżacja jej pozornego wycieku mogą zmylić trop i sprawić, że Twój oponent skupi się na zupełnie innym obszarze negocjacji niż ten, na którym Tobie najbardziej zależy. W efekcie, przekonanie go do ustępstw w obszarze, od którego odwróciłeś jego uwagę, może okazać się całkiem proste.

Z jednej strony jest to technika, która, gdy zdemaskowana, może zburzyć relacje między stronami, ale z drugiej strony, nawet jeśli Twój kontrahent zorientuje się, że informacja, którą zdobył w sposób nieformalny jest nieprawdziwa, to trudno mu będzie domyślić się, że to tylko trik, a tym bardziej trudno go będzie udowodnić.

 

Co o sadzisz o tej technice? Warto ją stosować? A może „nie wypada”?

 

Dowiedz się więcej >>>


Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *