Techniki negocjacji – Bezpośrednie żądanie

Facebooktwitterpinterestmail

 

Jest to dość przebiegła i nieco brutalna technika negocjacyjna. Należy do twardych technik negocjacji.

Może być skuteczna, gdy będzie stosowana szczególnie w stosunku do osoby mniej doświadczonej, lub o niezbyt dużej pewności siebie, albo w stosunku do osoby reprezentującej firmę o słabej pozycji na rynku (np. hurtownia w stosunku do kioskarza).

 

Jeśli chcesz ją skutecznie zastosować, to powinieneś robić to z dużym przekonaniem i pewnością siebie, czyli twardo.

Zanim się na nią zdecydujesz, upewnij się, czy po drugiej stronie nie masz zbyt silnego gracza, tj. osoby o silnej osobowości, lub firmy o znacznie lepszej pozycji rynkowej.

Stosując tą technikę uzyskasz dobre efekty, jeśli reprezentujesz firmę o mocnej pozycji na rynku, która np. nie ma zbyt silnej konkurencji, lub po prostu oferuje coś, co daje jej przewagę nad konkurencją. Innymi słowy, im silniejszą masz pozycję, tym szansa na osiągnięcie sukcesu stosując tą technikę jest większa.

Technika bezpośredniego żądania może pomagać w osiąganiu dobrych rezultatów także, gdy użyjesz jej pomocniczo w połączeniu z niektórymi innymi technikami i strategiami, np.:

BATNA

Presja czasu

– To wszystko, co mam

– To nie podlega negocjacjom

Siła wyższa

 

Jak stosować?

Dowiedz się jak stosować tą i inne techniki negocjacji i jak się przed nimi bronić – przeczytaj pełny opis tej techniki w eBook’u.

 

Przejdź do LISTY TECHNIK NEGOCJACYJNYCH


 

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *