Targowanie się – Definicja

Facebooktwitterpinterestmail

Targowanie się – Definicja

 

Esencją większości negocjacji jest targowanie się – proponowanie cen, ustępstw przez strony negocjacji, aż do momentu, gdy osiągane jest porozumienie lub strony dochodzą do wniosku, że nie są w stanie dobić targu, gdyż dla co najmniej jednej z nich byłoby to nieopłacalne.

Ta faza negocjacji bywa bardzo zażarta, długa i trudna. Często wymaga dobrego panowania nad emocjami, umiejętności wychodzenia z impasu oraz znajomości różnych technik negocjacji.

Wiele osób sam proces targowania się błędnie nazywa negocjacjami, należy jednak pamiętać, że pomimo istotnej funkcji w procesie negocjacji, targowanie się to tylko element tego procesu, a nie synonim. Ażeby osiągnąć sukces w negocjacjach należy skupić się także na  pozostałych elementach ich procesu.

Gdy dochodzi do akceptacji cen i ustępstw podczas targowania, zaczyna się handel, czyli strony ustalają na jakich warunkach (za jaką cenę, w zamian za co, w jakim terminie, z jakimi dodatkowymi korzyściami…) są w stanie zawrzeć transakcję czy porozumienie.

 


 

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *