Spory o to kto ma rację w negocjacjach – przyczyny i zapobieganie

Negocjacje wygrana-wygrana
Facebooktwitterpinterestmail

Spory o to kto ma rację w negocjacjach

Przyczyny i zapobieganie

 

_ Założę się, że nie raz znajdowałeś się w takiej sytuacji, że uważałeś, że Twoje stanowisko w jakiejś sprawie jest zupełnie słuszne i uzasadnione – czyli, po prostu, że masz rację.

 

Moja racja jest mojsza niż twojsza, bo moja racja jest najmojsza

(z filmu „Dzień świra”)

 

Stanowcze i bezrefleksyjne bronienie swojej racji, czy silne starania, by ktoś się do niej przekonał, zaakceptował ją, często stają zarzewiem silnych emocji, a te oznaczają nierzadko burzliwe spory.

Typowym przykładem emocjonalnych kłótni o to kto ma rację są, jakże popularne w naszym społeczeństwie, towarzyskie wojny o to kto ma rację w tematach politycznych.

 

Spory o to kto ma rację – przyczyny

Do sporów o to, że „moja racja jest mojsza niż twojsza” dochodzi często w sytuacji, gdy powiedzmy dwie osoby nie akceptują swoich racji, to rozpoczyna się między nimi spór polegający na tym, że każda ze stron stara się udowodnić, że to ona tak naprawdę ma rację. Takim sporom często towarzyszą silne negatywne emocje.

Do takich sporów dochodzi ponieważ ludzie często odczuwają lęk przed utratą twarzy, wiarygodności, umniejszeniem swej kompetencji, wtedy gdy ktoś udowodni, że jednak nie mają racji. Strach, z kolei, uruchamia w nich mechanizm obronny.

W rezultacie tego typu sporu dochodzi najczęściej do rujnacji relacji, a skłócone strony i tak pozostają przy swoich racjach. W takiej atmosferze trudno dojść do jakiegokolwiek porozumienia.

To może się zdarzyć zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym, podczas podejmowania decyzji, dyskusji, negocjacji albo kłótni.

Niestety, Twoje przekonanie, że masz rację zawsze będzie subiektywne.

Twoja racja jest przejawem Twojego punktu widzenia oraz ego, a Twój punkt widzenia zależy od tego jak postrzegasz otaczający Cię świat, jaki masz charakter, jakie są Twoje osobiste doświadczenia, w jakiej kulturze czy subkulturze się wychowałeś i przebywasz, w jakim aktualnie jesteś nastroju, itd. To, że czujesz, że masz rację, wcale nie oznacza, że ją masz. To także nie oznacza, że inni ludzie będą uważać, że masz rację, ani, że inni ludzie powinni uznać Twoją rację.

 

Dlaczego warto unikać sporów o to kto ma rację?

1. Psują relacje między ludźmi, często z tymi, na których Ci zależy

2. Ograniczają Cię przed poznawaniem nowych możliwości wynikających z poznania punktu widzenia innych ludzi

3. Wywołują złe samopoczucie

4. Mogą prowadzić do negocjacyjnego impasu

…a więc takie spory sabotują negocjacje.

 

Jak unikać sporów o to kto ma rację?

Myślę, że najlepszym sposobem, by uniknąć napięć i kłótni z powodu posiadania różnych racji jest zastąpienie w swoim myśleniu słowa „racja” słowem „opinia”.

Unikaj uznawania, że czyjeś odmienne stanowisko to jego „racja”, a w zamian staraj się patrzeć na nie jako na jego własną „opinię”.

Każdy ma prawo do własnej opinii na dany temat, własnych poglądów, itd. Opinia to nie jest coś, z czym należy walczyć, a raczej coś co warto poznać i przeanalizować.

 

Odmienna opinia czy stanowisko drugiej osoby, mogą w negocjacjach wynikać z tego, że ktoś ma inne niż Ty, często na pierwszy rzut oka sprzeczne z Twoimi interesami cele. To wcale nie oznacza, że musicie ze sobą walczyć zamiast poszukać rozwiązania, które zadowoli obie strony.

Upieranie się przy swoim stanowisku, swojej pozycji (negocjacje pozycyjne ) jest niekonstruktywnym zachowaniem podczas negocjacji i prowadzi do niepotrzebnych silnych emocji oraz najczęściej do braku porozumienia, lub takiego porozumienia, w którym jedna lub nawet obie negocjujące strony odchodzą od stołu niezadowolone z rezultatu. O tym jak unikać walki o swoje stanowisko i zamiast tego przeznaczyć energię na znalezienie dobrego rozwiązania sporu piszę obszerniej w tym artykule.

 

Taka jest moja opinia i w pełni ją podzielam! 🙂

Tymczasem, nieco inną rację na ten temat ma Michał Pasterski o czym mówi w swoim podkaście – polecam poznanie jego racji.

Jestem bardzo ciekawy jaka jest Twoja racja w tym temacie? 🙂

 

//aktualizacja w dniu 29.03.2016 //


 

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *