Negocjować czy nie negocjować – Faza 0 negocjacji

Facebooktwitterpinterestmail

Negocjować czy nie? – Faza 0 procesu negocjacji

> Zanim zdecydujesz się negocjować, dobrze przeanalizuj wady i zalety, potencjalne koszty i zyski z negocjacji, które zamierzasz podjąć. Nie zawsze warto bić się o każdy drobiazg czy grosiki.

 

Kiedy pojawia się potrzeba negocjowania?

negocjacje, techniki negocjacjiNie każda sprzedaż, nie każdy zakup, nie każdy spór czy oferta są negocjowane przez zainteresowane strony. Czasami, po prostu, strony zawierające transakcję, czy inny rodzaj porozumienia, nie podejmują negocjacji i od razu przechodzą do konsensusu.

Nie zachęcam Cię do tego by negocjować przy każdej okazji, ale zdecydowanie namawiam Cię, byś, w każdej sytuacji, w której można negocjować, zastanowił/-a się czy warto negocjować. Mam na myśli następujące sytuacje:

 

 • gdy coś kupujesz, nawet, jeśli oferta, którą otrzymasz jest dla Ciebie zadowalająca
 • gdy coś sprzedajesz, a Twój nabywca oczekuje niższej ceny lub zmiany warunków
 • gdy ktoś nie chce zaakceptować Twojego punktu widzenia, lub gdy ty nie chcesz zaakceptować czyjegoś, itp.

Kiedy napotkasz się jakiś problem (konieczność zakupu, ustalenia jakichś warunków, itp.) to powinieneś rozważyć czy warto podejmować negocjacje w tym zakresie, w tych okolicznościach i z tymi ludźmi.

 

Jak podjąć dobrą decyzję?

Owszem, wszystko jest negocjowalne, lecz nie zawsze się to nam opłaca. Ażeby podjąć właściwą dla Ciebie decyzję, odpowiedz sobie na następujące pytania:

DLACZEGO miałbym TO negocjować?

 

oraz dodatkowo:

 • Co się może stać, jeśli tego nie zrobię?
 • Co się może stać, jeśli to zrobię?
 • Co stracę a co zyskam, jeśli tego nie zrobię?
 • Co stracę a co zyskam, jeśli to zrobię?

Zastanów się także:

 • Czy kwota, którą zamierzasz wydać jest dla Ciebie duża czy mała? Jeśli mała, to oszczędności też będą małe.
 • Ile możesz poświęcić czasu na te negocjacje? Czy możesz sobie na nie pozwolić, czy jednak lepiej będzie zająć się ważniejszym tematem, albo spędzić czas z najbliższymi, zasłużenie odpocząć, itd.?
 • Czy Twój czas który będziesz musiał poświęcić na negocjacje jest wart spodziewanych efektów? Na przykład, czy opłaca Ci się poświęcić 5 godzin swojego życia w zamian za 50zł oszczędności (10zł/godz)?

Po prostu uczciwie rozważ, czy Ci się opłaca negocjować, czy też nie.

Gdy już odpowiesz sobie na pytanie „czy powinienem / powinnam negocjować?” i gdy będzie to odpowiedź TAK, to powinieneś przejść do fazy przygotowań.

 

Pozostałe fazy procesu negocjacji znajdziesz tutaj…

 

 

 

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU 2
komentarze

 • Po pierwsze gratulacje 10 tysięcy odsłon brawo po drugie wszystkiego najlepszego z okazji pierwszych urodzin. Dokładnie za 6 dni zmieniam stan cywilny więc zgłębienie wszystkich procesów negocjacji jak najbardziej mi się przyda. Acha i jako, że jestem nowy na blogu to dzięki za eBook techniki negocjacji na pewno znajdą zastosowanie w małżeństwie.

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *