Jak negocjować czynsz mieszkania do wynajęcia

Facebooktwitterpinterestmail

Jak negocjować czynsz mieszkania do wynajęcia

->  Czytając ofertę mieszkania do wynajęcia masz w nim od razu podaną cenę, za jaką ogłoszeniodawca chce dane mieszkanie wynająć. Często bywa tak, że gdy już znajdziesz ofertę mieszkania do wynajęcia, które spełnia Twoje oczekiwania co do rozmiarów, wyposażenia, położenia, itd., to okazuje się, że wysokość czynszu podana w ogłoszeniu jest ponad tym, co w Twoich założeniach, a niekiedy nawet poza Twoim zasięgiem.

Warto nie poddawać się od razu i spróbować podjąć negocjacje wysokości czynszu mieszkania do wynajęcia.

Twoja szansa na wynegocjowanie niższego czynszu jest tym większa im:

 • dłużej dana oferta jest na rynku
 • mniej konkurencyjnie w danym rejonie wypada oferta
 • lepiej potrafisz się sprzedać jako dobry najemca / lokator

Nawet jeśli stać Cię na podany w ogłoszeniu czynsz, a możesz poświęcić odrobinę czasu na negocjacje i nie jest to gorący sezon, w którym popyt przewyższa podaż, to nadal warto ponegocjować i zaoszczędzić trochę pieniędzy. Bądź co bądź, nie wynajmuje się mieszkania na miesiąc, tylko na znacznie dłużej i każde 50zł obniżki na miesięcznym czynszu to już 600zł/rok.

W niniejszym artykule nauczę Cię jak negocjować wysokość czynszu mieszkania do wynajęcia poprzez:

 1. Zebranie odpowiednich informacji z rynku
 2. Sprzedanie siebie jako dobrego lokatora
 3. Poprawne przeprowadzenie negocjacji

1. Zbadaj rynek

Oczywiście robisz badanie rynku tak czy inaczej, gdy przeszukujesz oferty.

Z negocjacyjnego punktu widzenia jest to faza przygotowań oraz planowania i powinna wyglądać w następujący sposób:

a) Zacznij przeglądanie ofert możliwie wcześnie. Im wcześniej zaczniesz, tym więcej będziesz mieć czasu na znalezienie dobrej oferty, przygotowania oraz same negocjacje. Czekając z poszukiwaniami do momentu tuż przed planowaną przeprowadzką ryzykujesz ściągnięcie na siebie dużego stresu oraz postawienie się w sytuacji, w której będziesz musiał zgodzić się na mniej korzystne warunki najmu.

b) Poszukuj mieszkania do wynajęcia w okresach obniżonego popytu – oczywiście, gdy tylko jest to możliwe. Zwykle, w przypadku większych miast, takim okresem jest początek lata, kiedy studencki wyjeżdżają na wakacje, do pracy, lub po prostu w rodzinne strony. W takich okresach, właściciele mieszkań są bardziej skłonni do ustępstw, gdyż ryzykują, że będą mieli pustostany. Dodatkowo, na rynku jest więcej dobrych ofert.

Ja sam kiedyś byłem zmuszony poszukiwać mieszkania do wynajęcia tuż po rozpoczęciu się roku akademickiego i było to nie lada wyzwanie. Owszem, znalazłem bardzo ładne, w podwyższonym standardzie i dobrze położone mieszkanie, ale czynsz za nie było zdecydowanie ponad możliwości przeciętnego studenta, a i dla mnie był to duży cios finansowy i dlatego, jeśli to tylko możliwe, polecam Ci szukanie mieszkania z odpowiednim wyprzedzeniem.

c) Koniecznie poznaj rynek najmu w Twoim mieście i w okolicy w której szukasz mieszkania. Prześledź średnie ceny najmu, tak byś mógł ocenić czy dana oferta jest konkurencyjna, a jeśli nie jest, to o ile odbiega od przeciętnych ofert tego typu.

 • Zapamiętaj lub zanotuj ceny, które znajdziesz w ogłoszeniach.
 • Porozmawiaj z przyjaciółmi, którzy mogą znać przeszukiwany przez Ciebie rynek.
 • Śledząc ogłoszenia przez pewien czas, zwróć uwagę, czy przypadkiem dane mieszkanie nie czeka na klienta już od 2-3 miesięcy. Właściciel takiego mieszkania będzie wtedy w większej „potrzebie” znalezienia najemcy, a więc będzie bardziej skory do ustępstw.
 • Zwracaj także uwagę jak szybko znikają przeglądane przez Ciebie ogłoszenia, co da Ci wiedzę o tym jak duży i na jakie ogłoszenia jest popyt.

 

2. Sprzedanie siebie jako dobrego lokatora

Jak myślisz, na czym zależy właścicielowi mieszkania, oprócz możliwie jak najwyższego czynszu? Ja myślę, że na znalezieniu najemcy, który:

 • będzie regularnie płacił swoje zobowiązania
 • nie zniszczy mieszkania i jego wyposażenia
 • nie będzie utrapieniem dla sąsiadów
 • pomieszka możliwie jak najdłużej

I właśnie jako taka osoba musisz się mu sprzedać! Ażeby to zrobić, to:

a) Nie zadawaj zbyt wielu pytań przez telefon – jak najszybciej umów się na spotkanie, by mieć szansę osobistego zaprezentowania się

b) Na spotkanie ubierz się dobrze, schludnie, nie jak jakaś fleja, tylko jak poważny człowiek. Będziesz postrzegany jako poważny i wiarygodny klient. W filmie MIŚ nawet babcia klozetowa lepiej postrzegała klientów dobrze ubranych, mówiąc klient w krawacie jest mniej awanturujący się :).

c) Przekonaj właściciela, że jesteś w dobrej, stabilnej sytuacji finansowej. Powiedz mu jak zarabiasz na życie. Stałe dochody będą tu dużym atutem, gdyż potwierdzą Twoją stabilność finansową.

d) Jeśli nie masz zwierząt, to także podkreśl ten fakt, gdyż zadziała on na Twoja korzyść.

 

3. Negocjacje

a) Styl negocjacji

Prawdopodobnie planujesz wynajem na co najmniej kilka miesięcy, a więc czeka Cię dłuższa „współpraca” z właścicielem. Toteż nie graj zbyt ostro. Gdy w grę wchodzi długofalowa współpraca, to o wiele lepsze efekty, nawet jeśli nie za najniższą cenę, osiągniesz prezentując miękki styl negocjacji.
b) Argumentacja

Przygotuj sobie zawczasu odpowiednie argumenty do negocjacji. Mają to być takie argumenty, które będą osłabiały ofertę właściciela oraz jego argumenty za wyższą ceną. Mogą to być:

 • Średnie ceny najmu, które wcześniej poznałeś
 • Niski popyt w danym okresie
 • Twoja stabilność finansowa. Na jej dowód możesz zaoferować zapłatę czynszu i ewentualnej kaucji jeszcze w dniu dobicia targu (koniecznie podpisz najpierw umowę).
 • Inne Twoje zalety jako najemcy przemyślane w punkcie 2 powyżej
 • Deklaracja dłuższego okresu najmu
 • Zapłata za dłuższy okres najmu z góry (3 – 6 miesięcy), o ile tylko Cię na to stać i o ile dostaniesz za to rozsądny rabat
 • Poproś o doposażenie mieszkania w zamian za odstąpienie od oczekiwania zniżki
 • Jeśli zamierzasz wprowadzić się z jakimś używanym meblem, który nie stanowi dla Ciebie zbyt dużej wartości i możesz go pozostawić w mieszkaniu po okresie najmu, zaoferuj to w zamian za zniżkę w czynszu
 • Zaoferuj odświeżenie (np. malowanie) mieszkania lub dokonanie jakichś napraw, jeśli są konieczne, we własnym zakresie w zamian za rabat, choćby krótkookresowy
 • Jeśli mieszkanie jest już wolne a Ty przeprowadzisz się do niego za jakiś czas, to staraj się je zarezerwować za darmo, lub ewentualnie w ramach rezerwacji oczekuj znacznej obniżki w tym okresie.Zaoferuj wtedy małą kwotę, np. połowę wartości miesięcznego czynszu jaki płaci właściciel (do wspólnoty / spółdzielni)

b) Pierwsza oferta

Złóż swoją ofertę poniżej poziomu, który uważasz za odpowiedni dla Ciebie. Zrób to z dwóch powodów:

1. Stworzysz sobie pole do manewru, czyli do okazania dobrej woli i udzielenia ustępstwa.

2. Z tego samego powodu, cena wywoławcza właściciela jest prawdopodobnie zawyżona i tak naprawdę jest on gotów wynająć Ci mieszkanie za niższą stawkę.nego-memo_Sprytny-sprzedawca

c) Bądź gotów do ustępstw, by pokazać dobrą wolę, ale udzielaj ich z trudem i bardzo małymi krokami, bo inaczej pokażesz, że zacząłeś od oferty dalekiej od tego, na co możesz się zgodzić i ryzykujesz, że właściciel szybko się rozpędzi ze swoimi oczekiwaniami, a jak wiadomo, rozpędzony obiekt uderza z większą siłą.mieszkania do wynajęcia, negocjacje

Dowiedz się więcej  – przeczytaj artykuł: Zbuduj swoja siłę negocjacyjną

 

d) Nie bój się powiedzieć NIE i przerwać negocjacji

Między innymi, to właśnie po to zachęcałem Cię do odpowiednio wczesnego rozpoczęcia poszukiwań i podjęcia rozmów z właścicielem.

Jeśli powiesz NIE, to przetestujesz właściciela i jego faktyczną skłonność lub jej brak do dalszych ustępstw. Jeśli nie zaakceptujesz jego oferty i to go nie zmiękczy, to zawsze możesz na drugi dzień, lub nawet po kilku godzinach, zadzwonić i powiedzieć, że zmieniasz zdanie.

Dowiedz się więcej – przeczyta artykuł: 4 różne znaczenia słowa NIE w negocjacjach

e) Zawsze staraj się mieć plan B

Dlatego, jeśli to wykonalne, staraj się prowadzić rozmowy z więcej niż jednym właścicielem równolegle, by mieć komfort dla przerwania negocjacji w momencie, w którym oczekiwania drugiej strony przestają Ci się podobać.
B – jak BATNA – dowiedz się więcej o zabezpieczeniu swoich interesów w negocjacjach przy pomocy planu B i przeczytaj artykuł o BATNA

f) Podpisz umowę najmu

Zrób to najlepiej od razu po osiągnięciu porozumienia. Przygotuj sobie odpowiedni dokument zawczasu i zostaw w nim trochę miejsca na ewentualne ręczne dopiski ze szczegółami ustaleń.

A tutaj możesz skonsultować online z prawnikiem swoją umowę czy inne problemy dotyczące kwestii związanych z najmem lub kupnem-sprzedażą nieruchomości.

Powodzenia!

…i chętnie poznam historię Twojego sukcesu w negocjacjach 🙂

 

…a może jednak rozważasz zakup mieszkania?

Dowiedz się

Jak w 6 strategicznych krokach negocjować zakup nowego mieszkania


 

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU 8
komentarzy

 • Witam. Udało mi się wynegocjować obniżkę o 50zl 🙂 wydaje mi się że gdybym negocjował sam na sam z właścicielem ( była jeszcze jego żona i tesciu) ugralabym coś więcej 🙂 czy mi się wydaje czy kobiety są bardziej nieugiete w czasie negocjacji niż mężczyźni ? Bo choć niby negocjowalam z właścicielem to pytał się żony czy może o tyle opuścić heh .
  Dziękuje za rady

  • Gratuluję!

   Jeśli chodzi o nieugiętość kobiet, to trudno mi generalizować.
   Owszem, sam spotykam nieugięte kobiety w negocjacjach, ale te ustępliwe także.
   Myślę, że to nie kwestia płci decyduje bezpośrednio o takiej nieugiętości, a różnica w sposobie patrzenia na świat.
   Umysł męski jest zdecydowanie bardziej racjonalny a damski bardziej emocjonalny. Dlatego z kobietami trzeba negocjować, w ogóle komunikować się, nieco inaczej niż z mężczyznami.

   Przewagą kobiet może być to, że ich inteligencja emocjonalna jest, co do zasady, lepsza niż u mężczyzn. To kobietom pozwala łatwiej wyczuć np. blef, lub brak pewności siebie,czy inne słabości u ‚przeciwnika’, co może dawać ogromną przewagę.

 • moja dziewczyna tak „dobrze” negocjowała wynajem naszego pierwszego wspólnego mieszkania w czasie studiów, że właściciel ugiął się i poszedł na wszystko

  tylko tuż przed podpisaniem umowy wystraszył się i wycofał

  taka anegdotka z życia 😉

  • zapewne ma urok i umie przekonywac do swoich argumentów

   Widocznie zabrakło jej odrobiny doświadczenia w zamykaniu, ale lepiej że właściciel wycofał się przed niż miałby robić problemy potem. Nie powinno się golić do zera przy współpracy długoterminowej z uwagi na relacje

 • Żałuję, że nie przeczytałam tego artykułu zanim podpisałam umowę na wynajem obecnego mieszkania.

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *