Negocjator – negocjacyjna recenzja filmu

Facebooktwitterpinterestmail

Negocjator (1998) – negocjacyjna recenzja filmu

 

UWAGA! Jeśli jesteś po prostu kinomanem i interesują Cię wyłącznie walory filmu a nie rozwijanie własnych umiejętności negocjacyjnych, to nie czytaj tej recenzji, gdyż zdradzam w niej kilka szczegółów fabuły. Oczywiście zachęcam Cię byś powrócił tutaj po obejrzeniu filmu 🙂 i rozpoczął dyskusję o negocjacjach zaprezentowanych w filmie Negocjator.

 

Film zaczyna się sceną, w której główny bohater, Danny, negocjator grany przez Samuel L. Jackson, prowadzi pierwszą fazę negocjacji z przestępcą – buduje z nim relacje.

Ważna reguła –> zbuduj dobre relacje zanim rozpoczniesz negocjowanie

Oczywiście jest do tego wcześniej przygotowany – ma ze sobą notes z tematami, które mogłyby zainteresować przestępcę. Listę przygotowali mu policjanci wcześniej.

Negocjator porusza poszczególne tematy z tej listy i usiłuje nawiązać z przestępcą spokojna rozmowę.

Tym razem niewiele to dało, bo, po długich próbach negocjatora, policjant kierujący akcją podejmuje decyzję o skorzystaniu z BATNA, czyli sięgnięcie po Plan B, który w takich sytuacjach to oczywiście interwencja antyterrorystów.

Ale także i w tej interwencji tytułowy bohater odegrał bardzo ciekawą i ważną rolę – ale to już zobaczysz oglądając film.

 

No ale przejdźmy do głównego wątku filmu Negocjator

Główny bohater zostaje aresztowany – ktoś go wrobił, ale by nie odbierać Ci przyjemności z oglądania filmu, nie będę zdradzał szczegółów.

W tej sytuacji, tytułowy negocjator podejmuje desperacką próbę udowodnienia swojej niewinności poprzez porwanie kilku pracowników komisariatu policji i poprowadzenie bardzo specyficznego śledztwa z pozycji zabarykadowanego porywacza.

Cały smaczek negocjacyjny tego wątku polega na tym, że Danny, wytrawny negocjator, doskonale zna swój fach i policyjne procedury postępowania z porywaczami, a w szczególności negocjowania z nimi. Policja oczywiście zdaje sobie sprawę, że Danny zna ich taktyki, i że to będą bardzo trudne negocjacje.

Aby zyskać czas na rozpracowanie afery, w ramach pierwszego żądania porywacza, Danny życzy sobie nie negocjować z nikim za wyjątkiem Krissa.

Kriss, podobnie jak Danny, jest jednym z najlepszych negocjatorów w kraju. Bardzo inteligentny, doświadczony i niezłomny – potrafił skutecznie negocjować z przestępcami przez 55 godzin.

Danny liczy także na to, że Kriss, pracujący w zupełnie innym rejonie, będzie obiektywny i że wykorzysta go w swoim śledztwie, ale najpierw musi go do tego przekonać…

Zanim policja sprowadziła Krissa, jeden z pracowników komisariatu, kolega Danny’ego podejmuje z nim dość amatorskie negocjacje. Zwróć uwagę, jak bardzo stresująca potrafi być taka sytuacja.

 

Gdy pojawił się negocjator Kriss

Negocjatorzy ucięli sobie kurtuazyjną, poznawczą pogawędkę – patrz: budowanie relacji.

Następnie Danny przedstawił swoją listę bardzo konkretnych żądań. Jednym z nich było osobiste spotkanie z Kriss’em.

Kriss od razu przystąpił do pracy i zaczął od…. PRZYGOTOWANIA, czyli zbierania informacji o:

  • porywaczu
  • o warunkach (informacje o bydynku)

Dodatkowo, od razu zaordynował wyłączenie prądu i ogrzewania w budynku po to, by jego ewentualne włączenie było potem dla niego negocjacyjną walutą. Prędzej czy później porywacz będzie chciał je włączyć, a Kriss będzie oczekiwał czegoś w zamian, np. uwolnienia zakładnika. Do takiej wymiany zresztą później dochodzi.

Na tym właśnie polega w praktyce budowanie siły negocjacyjnej o czym piszę w tym artykule.

Gdy dochodzi do spotkania, dowodzący akcją policjant wysyła antyterrorystów – niestety wprowadza w ten sposób bardzo duże i niepotrzebne zamieszanie, podczas którego Danny krępuje jednego z antyterrorystów, zaprowadza go do oddzielnego pomieszczenia i strzela ostrzegając przy tym policjantów, że kolejne próby rozwiązań siłowych pociągną za sobą ofiary wśród zakładników.

Sytuacja się zaostrza.

Tymczasem, Danny zaczyna zbierać informacje o sprawie, w którą został wrobiony.

Zmusza zakładników, by mu w tym pomogli.

Gdy odkrywa kolejne wątki, zaczyna włączać do współpracy Kriss’a – obiecuje mu oddanie kolejnego zakładnika w zamian za wykonanie małego zadania, które będzie kolejnym krokiem w prowadzeniu dochodzenia i w przekonywaniu Kriss’a do swoich racji o przestępstwie, którego dopuścili się policjanci, z którymi Danny pracował.

 

Blef jako ważny element każdych negocjacji kryzysowych

Zarówno Danny jak i Kriss zastosowali blef.

Danny zastosował go w trakcie wydarzeń które opisałem powyżej, ale celowo Ci tego nie wskazałem, bo liczę że dostrzeżesz go samodzielnie. Dodam tylko, że ten blef był bardzo skuteczny i Danny osiągnął nim zamierzony cel.

Kriss także posłużył się blefem, ale zrobił to w dużo bardziej wyrafinowany sposób i w innym celu niż Danny. Danny chciał coś ugrać dla siebie, za to Kriss już zaczynał wątpić w prawość funkcjonariuszy posterunku, na którym pracuje Danny więc blefował tak, by lepiej wybadać sytuację i sprawdzić czy faktycznie doszło na tym posterunku do przestępstwa.

 

Zerwanie negocjacji

Kiedy sytuacja zaczyna powoli pokazywać, że Danny może mieć rację, a zakładnicy zaczynają mu wierzyć, policjanci zrywają negocjacje i grożą rozwiązaniem siłowym, jeśli Danny się natychmiast nie podda.

Kriss zostaje odsunięty od negocjacji.

Zerwanie lub zawieszenie negocjacji to jedna z taktyk negocjacyjnych, choć tutaj akurat nie chodzi o zagranie negocjacyjne, a o strach nieuczciwych policjantów, że przestępstwo wyjdzie na jaw.

Kriss po raz ostatni osobiście rozmawia z Dannym.

Danny nie zamierza się poddać, więc policjanci rozpoczynają swoją interwencję, ale Kriss zostaje z Dannym i obaj organizują tym razem wspólny blef, który rozpoczyna kolejny etap tej historii, czyli udowadnianie niewinności Danny’ego.

Od tego momentu akcja filmu zaczyna biec coraz szybciej i wykracza już poza ramy negocjacji, toteż poprzestanę na dalszym recenzowaniu, by zostawić Ci jeszcze trochę przyjemności z oglądania.

Gdy obejrzysz, to zastanów się ile łącznie blefów zastosowali negocjatorzy w tym filmie i wymień je.

 

Tymczasem zachęcam Cię do odwiedzenia kategorii Negocjator skuteczny, gdzie przeczytasz więcej o tym czym powinien się charakteryzować dobry negocjator.

Jeśli ważnym dla Ciebie jest zdobycie jeszcze szerszej wiedzy o tym jak stać się skutecznym i profesjonalnym negocjatorem, to z pewnością zainteresuje Cię także oferta książkowa mojej ulubionej księgarni:

negocjator-ksiazki-2

negocjator-ksiazki-1Kliknij tu i przejdź do księgarni

.

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU 2
komentarze

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *