CENA BRZEGOWA jako przykład WARUNKÓW BRZEGOWYCH w negocjacjach

Facebooktwitterpinterestmail

CENA BRZEGOWA

Koliber ma piekielnie szybki metabolizm, przez co musi jeść niemal na okrągło. Niektóre gatunki kolibra zjadają w ciągu doby pokarm o masie przeszło dwa razy większej niż same ważą. To nie jest ich cel ani zachcianka. To jest ich warunek brzegowy, który muszą spełnić, by przeżyć.

 

W prostych negocjacjach najczęściej warunkiem brzegowym jest cena brzegowa, gdyż to o nią najczęściej się rozchodzi. W bardziej skomplikowanych negocjacjach mogą to być inne warunki, takie jak minimalny zakres usługi, minimalny poziom jakości, minimalny/maksymalny czas realizacji, itp., a nawet może to być cały zestaw składający się z kilku różnych minimalnych warunków jakie muszą być spełnione, by doszło do osiągnięcia porozumienia.

W przypadku, gdy głównym warunkiem brzegowym jest cena brzegowa, to jest to maksymalna cena akceptowana przez kupującego oraz minimalna cena akceptowana przez sprzedającego.

Warunek brzegowy to punkt, w którym decydujesz czy kontynuujesz negocjacje, czy też je przerywasz i korzystasz z BATNA. Jest to także punk, w którym można rozważać użycie blefu jako ostatecznego, desperackiego kroku w celu osiągnięcia porozumienia.

A zatem jak negocjować z użyciem warunków brzegowych?

Warunki brzegowe należy określić przed przystąpieniem do negocjacji, w fazie przygotowań, wraz z określeniem BATNA, gdyż te dwa parametry są ze sobą ściśle powiązane. Ich określenie przed rozpoczęciem negocjacji jest bardzo ważne, gdyż ich znajomość zabezpiecza Cię przed zawarciem transakcji na niekorzystnych dla Ciebie warunkach oraz pozwala zaplanować taktykę negocjacyjną, o czym więcej piszę w tym artykule.

Uważaj by nie mylić ceny brzegowej (czy innych warunków brzegowych) ze swoimi celami w negocjacjach. Cel, to jest to do czego dążysz, to co chcesz osiągnąć, natomiast warunek brzegowy, jest tym co musisz osiągnąć, jest to absolutne minimum, które możesz zaakceptować nie ponosząc strat.

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU 2
komentarze

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *