Charyzma w negocjacjach. Jakie daje korzyści i jak ją w sobie rozwinąć.

charyzma w negocjacjach
Facebooktwitterpinterestmail

Charyzma w negocjacjach. Jakie daje korzyści i jak ją w sobie rozwinąć.

->> Charyzma ma wiele definicji. Ja osobiście postrzegam ją jako zestaw cech, umiejętności i postaw posiadanych i prezentowanych przez danego człowieka, które sprawiają, że przyciąga on innych do siebie, ludzie chętnie przebywają w jego towarzystwie, słuchają go, podziwiają, liczą się z jego zdaniem i często akceptują jego propozycje.

Moje postrzeganie charyzmy jest bardzo pozytywne, ale zwróć uwagę, że słownik języka polskiego podaje zupełnie neutralną definicję: „wszystkie cechy charakteru, które czynią daną osobę wyjątkową na tle społeczeństwa”. Co więcej, gdyby nie charyzma cechująca złych ludzi, nigdy by oni nie gromadzili wokół siebie zwolenników i członków swoich organizacji – mam tu na myśli takie charyzmatyczne czarne charaktery, jak na przykład szefowie mafii, czy przywódcy tacy jak Hitler.

Ja jednak wolę trzymać się mojej pozytywnej wersji i pod tym kątem rozwijać ten artykuł :).

Samo słowo charyzma wywodzi się z języka greckiego, a dokładniej, z teologii, w której oznaczało dar od Boga, a osoby nazywane charyzmatycznymi oznaczały w teologii osoby obdarowane łaską bożą.

W późniejszych czasach określenie charyzma zaczęto kojarzyć z przywództwem. Z pewnością nie każdy lider czy przywódca jest charyzmatyczny, z różnych względów, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że osoba charyzmatyczna, prędzej czy później, przejmie rolę lidera, jeśli tylko warunki i otoczenie, w których się znajdzie, będą ku temu sprzyjające.

 

Kiedy i jakie korzyści może dać charyzma w negocjacjach

 

1. Otwieranie negocjacji i przekonywanie do ich podjęcia

W życiu prywatnym, jak i w biznesie, przychodzi czasem taki moment, że musisz podjąć decyzję o tym, że należy rozpocząć negocjacje w jakiejś kwestii. Do tego by je otworzyć, oprócz odpowiedniego przygotowania do negocjacji, potrzeba niekiedy nie lada odwagi. Zwłaszcza, jeżeli masz do czynienia z trudnym negocjatorem lub trudnym tematem.

Dodatkowo, jeśli masz do czynienia z trudnym „przeciwnikiem”, lub osobą, która po prostu nie lubi negocjować, musisz być bardzo przekonywający/-a, ażeby nakłonić taką osobę do podjęcia negocjacji. Przydadzą się do tego zatem kolejne cechy składające się na charyzmę, czyli pewność siebie oraz dobra komunikacja.

 

2. Powoływanie zespołu negocjacyjnego

Jeśli prowadzisz bardziej skomplikowane i wielowątkowe negocjacje, co może Cię często spotykać podczas negocjowania w biznesie, skompletowanie zespołu negocjacyjnego może być niezbędne, ażeby były w ogóle szanse na dobry rezultat. Ludzie zazwyczaj mają dużo pracy bez Twoich negocjacji. Jeśli tylko nie mają bezpośredniego interesu, by wziąć w nich udział, to będziesz potrzebować dużej siły przekonywania, by ich namówić do przyłączenia się do zespołu.

Więcej o roli i tworzeniu zespołów negocjacyjnych dowiesz się z tego artykułu: Zespół negocjacyjny i jego rola w negocjacjach.

 

3. Przekonywanie do swoich argumentów

To jest zdecydowanie najważniejszy aspekt negocjacji, w którym charyzma może Ci się przydać.

Negocjacje to gra, gra polegająca na wymianie argumentów, ubrana w odpowiednią, często bardzo zaawansowaną retorykę, a także polegająca na wywieraniu wpływu na drugą stronę i przekonywaniu jej do swoich racji. Bardzo pomagają w tym takie składniki charyzmy jak panowanie nad emocjami, pewność siebie, dobra komunikacja, oraz asertywność.

Jak widzisz, osoby charyzmatyczne zwykle mają łatwiej. Jeśli nie jesteś jeszcze taką osobą, to nic straconego – charyzmę można w sobie rozwinąć.

 

Jak rozwinąć w sobie charyzmę

Tak jak napisałem w samym tytule tego artykułu, charyzma, to cecha którą można w sobie rozwinąć. Niektórzy nie muszą tego robić, gdyż przychodzi im to naturalnie, ale tacy ludzie są w mniejszości.

Co zatem należy robić, by stać się bardziej charyzmatyczną osobą?

Przede wszystkim zastanów się, które z poniższych cech już posiadasz i jak mocno masz je rozwinięte:

1. Pewność siebie

Ludzie charyzmatyczni są pewni siebie, w różnych sytuacjach. Nie obawiają się kontaktu z pojedynczymi osobami, jak i zabierania głosu w grupie. Wiedzą czego chcą i nie boją się podejmowania decyzji. Potrafią także pomagać innym poczuć się pewniej.

Jak zwiększyć pewność siebie:

 • Dbaj o poczucie własnej wartości – doceniaj siebie za wszelkie pozytywne osiągnięcia, gromadź i używaj podczas negocjacji argumentów popartych solidnymi dowodami, informacjami, zadbaj o zbudowanie siły negocjacyjnej.
 • Dbaj o swoją mowę ciała – bądź wyprostowany, nie krzyżuj rąk, zwracaj się przodem do rozmówców, itp.
 • Ubierz się adekwatnie do sytuacji.
 • Wyznaczaj sobie cele, także w negocjacjach – przeczytaj więcej o wyznaczaniu celu w negocjacjach tutaj.

 

2. Pozytywne nastawienie

Ludzie charyzmatyczni wierzą w pozytywne zakończenia, dostrzegają dobre cechy i intencje u ludzi, w każdej sytuacji wyszukują pozytywnych jej aspektów i wykorzystują je dla siebie lub dla dobra sprawy nad którą pracują. Dodatkowo, pomagają innym uwierzyć w pozytywne rezultaty i doszukać się pozytywnych aspektów w różnych, nawet trudnych sytuacjach.

Jak zbudować pozytywne nastawienie:

 • Uśmiechaj się
 • Dbaj o pogodną atmosferę i poczucie humoru
 • Utrzymuj dystans do problemów
 • Szukaj pozytywnych cech każdej sytuacji i każdego człowieka

 

3. Panowanie nad emocjami (własnymi i otoczenia)

Osoba charyzmatyczna wie kiedy i w jakim stopniu ujawnić lub powstrzymać swoje emocje. Jest inteligentna emocjonalnie i potrafi rozpoznawać i wpływać na emocje ludzi ze swojego otoczenia.

By dowiedzieć się więcej o panowaniu nad emocjami podczas negocjacji, przeczytaj: Trzymaj na wodzy swoje emocje.

 

4. Bycie interesującym i zainteresowanym

Ludzie charyzmatyczni wzbudzają ciekawość, potrafią zainteresować sobą ludzi. Potrafią opowiadać w taki sposób, że inni mają ochotę ich słuchać. Jednocześnie, chętnie słuchają co inni mają do powiedzenia.

Co zrobić, by wzbudzać zainteresowanie:

 • Dbaj o rozwijanie swoich pasji
 • Czytaj
 • Rozmawiaj z ludźmi, ćwicz opowiadanie z intonacją (dobrym treningiem jest opowiadanie bajek dzieciom)
 • Weź udział w szkoleniu z wystąpień publicznych
 • Słuchaj innych, pozwalaj im się wypowiedzieć

 

5. Skuteczna komunikacja

Osoby charyzmatyczne potrafią komunikować się z innymi w sposób zrozumiały.

Więcej o skutecznym komunikowaniu się w negocjacjach dowiesz się z tego artykułu: Wygraj negocjacje zanim je zaczniesz cz.2b: Komunikacja

 

6. Asertywność

Asertywne podejście to podstawa do realizacji własnych celów i zaspokajania swoich potrzeb przy jednoczesnym budowaniu dobrych relacji.

O tym czym jest asertywność i jak pomaga w negocjacjach oraz na czym polega asertywne podejście do negocjacji dowiesz się z tego artykułu: Asertywność – Sprawdź jak pomaga w negocjacjach.

 

 

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU 7
komentarzy

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *